סין מעבירה הילוך – האם ההאטה היא מקפצה או תהום?

כלכלת סין במשבר החמור מזה 15 שנה

סין, מעברו השני של הגלובוס, נמצאת במרוץ שנמשך כבר כמה עשורים לעבר הפיכתה למעצמה גלובלית, ומוצאת עצמה בפעם הראשונה זה15 שנה במשבר. דיבורים על האטה בצמיחה, שכבר ירדה מתחת ל8 אחוז לראשונה  בו היא נמצאה יותר מעשור(ו8 הוא גם מספר בעל חשיבות גדולה באמונה הסינית). עיתוני העולם, כמו בכתבה הזו של הניו יורק טיימס, מביאים נתונים על האטה חזקה, במיוחד בתחום הייצוא, שהוא המשענת העיקרית של הכלכלה הסינית. הכלכלה הסינית צמחה רק ב4.9% בחודש שעבר, בעוד שהסינים ציפו לכל הפחות לכפול מכך. יריד קנטון האחרון, היריד העסקי הגדול של המדינה המתקיים פעם בשנה בעיר הדרומית גואנגזואו, היה קטן בהרבה מהשנים האחרונות. עד לא מזמן היה האירוע אחד האירועים מהמרכזיים של כלכלת הסחר הגלובלית.

ההאטה הזו בכלכלה הגיע בזמן מאוד רגיש לראשי המפלגה הקומוניסטית שאמונה על הנהגתה של סין. סין מתכוננת בסתיו הקרוב לחילופי שלטון, אירוע ייחודי מאוד למדינה שהיא,אחרי הכל, דיקטטורה. המפלגה הקומוניסטית מקפידה בעשורים האחרונים, מאז נטישת הבועה הקומוניסטית שהקיפה אותה בתחילת שנות ה40 , על חילופי שלטון של פעם בעשור. אין למהלך הזה מקבילה בעולם הדיקטטורות, לא זה האסייאתי, דוגמת צפון קוריאה שם המנהיג מתחלף בבנו כשמת, או דיקטטורות אחרות כגון אלו שבאפריקה או דרום אמריקה.

בסתו הקרוב ימסרו חו גינטאו וראש ממשלתו וון גיבאו את מושכות הדרקון לשי גינפינג, המנהיג המיועד שטיפס לאורך השנים בסולם המפלגה. חילופי השלטון האלה נעשים למרות בעיות אחרות, לא רק כלכליות, שמאיימות על הנהגתה של המפלגה האדומה. אחת מהם היא שחיתות פנימית עמוקה מאוד בתוך המפלגה, שגם מלווה בשסעים עמוקים בין שורותיה. במרץ השנה התפוצץ החוצה המקרה של בו שילאי, שהיה ראש העיר צונגצינג, אחד המרכזים העירוניים שחווה בום כלכלי אדיר בשנים האחרונות. סגן ראש העיר ערק לפני ארבעה חודשים לקונסוליה האמריקאית בצנגדו, ומסר לידי האמריקאים מידע על הבוס שלו, ראש העיר בו. המידע הזה כלל נתונים על השחיתות העמוקה בצמרת, וגם ראיות למעורבות ראש העיר ברצח איש העסקים הבריטי ניל הייווד, ולפי שמועות דברים נוספים, אולי גם תכנון של פוטץשילטוני בממשלה המרכזית בבייגין. השמועות סברו שבו שילאי מעוניין להחזיר לסין את האופי האדום“, שאבד לה בשנים האחרונות כשעלתה על המסלול הקפיטליסטי, פחד מוות להרבה מהתושבים, אבל אולי גם כן געגועים מסויימים בחלק מהאוכלוסייה שלא מתרגל למעבר החד לעולם של כסף. כך או כך, בו שילאי הודח תוך זמן קצר מתפקידו, ונתלש משורות המפלגה. היו שהשוו מקרה זה לניסיון הפוטץ‘-לכאורה שרצה לבצע לין ביאו בתקופת מאו דזה טונג. לין ביאו מצא את מותו בתאונת מטוס מסתורית.

“נשאף להעצים את ההאצה בשיפור המיכון החקלאי”

סין בראשותו של דאנג שיאופינג הפכה להיות מפעל הייצור של העולם“, זה קרה בסוף שנות ה-70 והסינים עדיין מעכלים את המעבר החד מכלכלה ריכוזית מאוד, מדינה סגורה לזרים, וקמפיינים קומוניסטיים שונים שעסקו בפירוק והרכבה של המדינה וגרמו לאסונות הומניטריים קשים. הסינים התחילו לייצר, העולם התחיל לקנות, ועכשיו הסינים חיים במדינה שלפחות כלכלית, פתוחה כמו שאר מדינות המערב. אמנם, עדיין הממשלה מחזיקה ברוב השליטה דרך חברות בנייה, וחברות ממשלתיות כמו הרכבת, אבל כסף עובר בין הידיים ולא מעט סינים מצליחים לגרוף חלק מהרווחים. במיוחד בעשור האחרון, העשור של הנשיא חו גינטאו, עת הצטרפה סין לארגון הסחר העולמי(לWTO ב2001) ואותתה לעולם: “אנחנו במשחק“.

תוך כדי ההמולה, שכחו הסינים את מאבקיהם בשנות ה-80, שהגיעו לשיא באירועי כיכר טיאןאןמן, אז ביקשו לשים סוף לשלטון המפלגה היחיד, ולהביא למדינה דמוקרטיה. המפלגה לקחה אז הימור קשה. דיכוי המאורעות, שהיה הימור פוליטי מסוכן מאוד, היה גם המהלך האחרון בהנהגתו של דאנגשיאופינג, הוגה סין החדשה“. המפלגה פתחה בקמפיין צנזורה והסתרה, ואסרה על כל סוג של התארגנויות להתפתח. אפילו גל הפאלוןגונג, סמי דת וסמי התארגנות אזרחית ששטף את סין בסוף שנות ה-90, דוכא באכזריות. אבל במקביל למקל, סיפקה הממשלה את הגזר. השקעה ענקית בתשתיות, בחינוך ובמגזר העסקי. רשת הרכבות הפכה לגדולה בעולם, בכל עיר גדולה נבנתה רכבת תחתית בהשקעות ממשלתיות חסרות תקדים. מאות אלפי בנייני מגורים נבנו בערים, ואוכלסו במהירות עי המהגרים מהכפר שביקשו לעצמם שכר טוב במפעלים החדשים.

בשנים האחרונות, ובמיוחד לקראת האולימפאידה בקיץ2008, המושכות הותרו במקצת. העם הסיני היה כבר משולהב מהמקום אליו הגיע סין על במת העולם, הפטריוטיזם גאה. המפלגה ניצלה זאת לשלהוב ההמונים, במיוחד נגד המדינות שהביעו מחאה על מצב זכויות האדם בסין בזמן האולימפאידה. היה קשה אז להיות צרפתי בבייגין. כותרות על ייצובה של הכלכלה הסינית שנייה בעולם מאחורי ארהב עשו את שלהם. טלוויזיה כבר הוצבה בכל בית, ממדבר גובי עד למרגלות ההימלאיה במחוזות הנידחים. ובטלוויזיה שידרה המפלגה את הכותרות המשמחות. על החדשות האחרות, ובמיוחד על הביקורת העולמית על הממשלה, ניתן רק להציץ דרך חורי הצנזורה שאינם רבים. המפלגה הקומוניסטית הטילה את כל משקלה על גרף הצמיחה המטפס, וכך השתיקה קולות מתנגדים וספקנים.

תוך כדי האולימפאידה, בקיץ 2008, כבר התחילה סין להתמודד עם התוצאות. מרד בלאסה בירת טיבט, הוציא עשרות אלפי נזירים לרחובות, שמחו על מדיניותה של סין במחוז ההררי שמהווה כמעט שליש משטחה של המדינה, וכל זה בזמן שסין מככבת בתקשורת העולמית כנסיכת האולימפיאדה. היה זה המרד הגדול ביותר בטיבט מאז 1959, אז ברח הדאלי לאמה להודו. המרד דוכא באכזריות, הסינים סגרו את האזור לזרים, ואת הנזירים השקיטו בכוח הזרוע. המרד השאיר את את טיבט פצועה, אך בעיקר המומה מאי היכולת של העולם לעזור, או אפילו להביע מחאה. מעל 40 טיבטים הביעו מאז את מחאתם האישית בהצתה עצמית בכל רחבי טיבט, אבל כותרות גדולות המאבק לא השיג. סין נהפכה לחשובה מידי, הטיבטים שילמו את המחיר, ותחושת העצמאות, או לפחות האוטונומיה שכבר חשבו שבהישג ידם נגוזה, בעיני רבים לעוד הרבה שנים.

הסינים עושים כל שביכולתם למנוע מהמחאה הטיבטית להישמע בעולם

בסתיו 2010 פרץ מרד נוסף. הפעם היו אלה האויגורים, אזרחיה המוסלמים שבמחוז המערבי המרוחק של המדינה, אך גם השני בגודלו אחרי טיבט. האויגורים מחו על אפליה נגדם מצד בני ההאן הסינים שמציפים את המחוז, בעבר הלא רחוק מולדתם העצמאית. מרד זה עשה כותרות בעיתוני העולם, אך הסינים גם במקרה הזה הגיבו מהר ובלי היסוס ושלחו טנקים לבירת המחוז, אורומוצי. המרד הושתק, המחאה שככה. הסינים סגרו עוד ועוד את צוהר האינטרנט, חסמו את פייסבוק ויוטיוב, וגם הרבה אתרי חדשות. המפלגה הסינית המשיכה להביט בגרף הכלכלה המטפס והרשתה לעצמה לדכא את האזרחים בשביל השאיפות הגדולות של העם. בסין הרגישו רבים את העבר הקיסרי שנקטע לפני תשעים שנה לאחר 2000 שנות שלטון, מהדהד מההיסטוריה. רבים החלו לראות במפלגה הקומוניסטית שושלת חדשה.

בשנה שעברה, בגל המחאות שהוצת בטוניס ושטף את העולם הערבי, איים הגל גם להגיע לסין, או לפחות כך סברו פרשני סין בעולם. בפועל התקיימו הפגנות מועטות, שדוכאו במהירות עוד לפני שהתחילו, וכללו בעיקר כמה מאות אנשים שמתגודדים במקום מסויים מבלי לצעוק סיסמאות. גם זה נפסק תוך חודש, לבלי להותיר זכר. סין נמצאת במקום שונה לגמרי מהמדינות הערביות, אולי אפילו הפוך. בעוד סין נהנית מהנהגה מרכזית חזקה ושיפור ברמת החיים של אזרחיה, המדינות הערביות בהנהגת הדיקטטורים השונים הביאו את אזרחיהם לפי תהום. המפלגה הסינית נראתה בסוף השנה כבלתי מעורערת, והחלה אפילו לפעול במישור הבינלאומי, בעימותים מול יפן ובהתערבות בצפון קוריאה.

גם עלינו הגיעו ההד בדמות התנגדותה לסנקציות על איראן(הנהגתה של סין רואה את ערך הריבוניות העצמית של מדינה כעליון, והביע את תמיכתה באיהתערבות בין מדינות בכמה אזורים בעולם). בינתיים אירופה וארהב המשיכו לקרוס במשבר כלכלי, שבעיני המפלגה בסין חיזק את הטיעון למות הקפיטליזם, או לפחות כך התבטאו המנהיגים וכך נכתב בפרופוגנדה. נראה היה שהמעבר לבכורה עולמית הולך להיות מוקדם מן הצפוי, התחזיות דיברו על לא מאוחר מ2015 כשנה שסין תעקוף את ארהב כגוף הכלכלה והמסחר הגדול בעולם.

אך לקראת סוף השנה שעברה כבר הגיעו שמועות על ההאטה. הסיבות להאטה אינן ברורות לחלוטין, אך ברור שלעובדה שאירופה וארהב נמצאות במשבר שאינו מאפשר להם לצרוך כמו בעבר את המוצרים של סין, מצעצועים ועד מינרלים, היא אחת המרכזיות. במבט רחב יותר, יש שסוברים שסין נמצאת בתקופת מעבר קריטית, משלב הזינוק שאיפיין מדינות אסיאתיות אחרות בצמיחתן, כמו קוריאה או טיוואן, לשלב ההאטה וההתייצבות שאירע במדינות אלה. והשאלה הגדולה היא: האם סין, בהנהגתה של המפלגה האדומה, תצליח לצלוח גם את המשוכה הזו, שהינה קשה ומורכבת מקודמותיה.

פחם נערם ברציפי נמל צ’ינגדאו – תמונה מהניו יורק טיימס

עיקר הצמיחה של סין נובע מכוח האדם הזול והמיומן שהציעה למפעלים. נפתחו מפעלים למציתים ומסגרות משקפיים, אך מהר מאוד גם יצרנים עולמיים החלו לנצל את היתרון. כיום כמעט הכל, משרוכים ועד מדפסות HP, מעפרונות ועד פלאזמות, מגיע מסין. אך כעת השוק הגיע לרוויה, כוח האדם נהיה יקר יותר, ואופציות חדשות וזולות יותר נפתחו ליצרנים, כמו וייטנאם ונראה שבזמן הקרוב גם בורמה. במקביל סין הפכה בעזרת הארובות המעשנות של המפעלים החדשים למדינה המזוהמת בעולם, וענן אבק כבד יושב באופן קבוע על הכרכים הגדולים במדינה.

אם סין תלך בעקבות הנמרים האסייתיםהקודמים, כמו קוריאה או יפן, כנראה שתנסה לעבור לתעשיות פחות כבדות או יותר מתוחכמות ורווחיות, כמו הייטק או מכוניות. אבל המעבר הזה יהיה לא פשוט, סין אינה מדינה קטנה כמו קוריאה, וגם אין לה זמן ארוך לעשות את השינוי כמו שהיה ליפן. סין צריכה לפעול מהר, אבל להניע אומה של מיליארד וחצי אינו סיפור פשוט. אחד החסרונות הגדולים שעליו מצביעים פרשני סין הוא העדר היצירתיות. כפי שכתב יובל נח הררי בכתבתו על עידן השלוםהנוכחי, אין לסין סיבה לתקוף את ארהב במלחמה, מהסיבה שעושרה של מדינה היום אינו נמצא במשאביה אלא באנשיה. אם תכבוש סין את עמק הסיליקון בקליפורניה, האזור העשיר ביותר בעולם, שום תועלת לא תצמח לה מכך מכיוון שעושרו של המקום טמון באנשיו. שנים של חינוך קומוניסטי, שעדיין קיים, אמנם עודדו צעירים ללמוד מדע וטכנולוגיה, אך דיכאו את יצר ההמצאה והיזמות שהוא במהותו אינדיבידואלי. ההשכלה הגבוהה בסין עדיין רחוקה ממקבילותיה במערב בכל התחומים. אמנם רבים מהצעירים נסעו למערב ללמוד את מקצועות העתיד, אך בעקבות הבום הכלכלי, סין בעיקר מוצפת בבוגרי מנהל עסקים. קשה להאמין שסין תצמיח מקביל לסטיב גובס, דמות נערצת בסין.

הדוחות הכלכליים שהחלו להגיע, ובהם מתאמתת נבואת ההאטה, מכניסים את סין לשלב קריטי בהתפתחותה כמדינה מתועשת. המספרים גדולים, הסיכונים גם כן. הממשלה מתכננת להזריק למשק חבילת סיוע של 315 מיליארד דולר מהרזרבה הממשלתית. כבר השנה דיווחו סוחרי ברזל ופלדה סינים שמחסניהם מלאים במעל ל40% בסחורה שאין לא דורש. פחם מצטבר בנמלי סין, כאשר צריכת החשמל – מדד טוב בעיני זרים במדינה שדיווחי פעילותה אינם נחשבים לאמינים במיוחד – יורדת בעשרות אחוזים.

האם ההנהגה החדשה תצליח לתמרן בתוך ההאטה לכיוון זינוק נוסף, או שצפויה נפילה חזקה מאוד שגם תעיר את האזרחים ותפיל את המשטר. האם סין תמשיך לעלות ותסחוף אחריה את גוש המדינות המזרח אסייאתיות, ביחד עם רוסיה ואיראן ואולי גם המשטרים החדשים במדינות ערב, לגוש חוסם אל מול המערב של ארהב, או שארהב תצליח לשמור על מעמדה באוקיינוס השקט, להכיל את העלייה של סין בדינמיקה הקיימת, ולהמשיך להוביל את העולם ככוח יחיד. המחצית השנייה של 2012 היא מבחן חשוב לאומה העתיקה בעולם.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s