אוי ואבוי – איי ויי ויי

פעם בסין, אומנות היתה עיסוק מכובד. האמן גו קאיג’י מהמאה ה-3 היה צייר מוכשר והגדיר את הציור הסיני לדורותיו, על דקויותיו ועדינותו. הוא גם התמנה לקצין כבוד של הממשלה. זמנים השתנו ומים רבים זרמו ביאנגדזה ונאגרו בסכרים, בשנות ה70 מי שנחשד כאמן נשלח לעבודות פרך במדבר עד שיצאו לו הרעיונות הלא-פרודוקטיביים האלה מהראש. אמנים רבים נשלחו אלפי ק”מ מבתיהם ונשלחו לחרוש תלמים במדבר הטקלמקן – עד שהצליחו להוציא מתחת לידם פורטרט מצודד של מאו דזה-טונג.כך גם איי צ’ינג, משורר כמעט לאומי, שבן רגע השתנה יחסה של המפלגה עליו והוא מצא את עצמו מנקה שירותים במדבר גובי.

והיום? האם ניתן לעשות אמנות במקום שבו חופש הביטוי מוגבל? קשה. קשה לעשות כל דבר כשאתה מנותב ומוחזק במסלול, בדרך לצמיחה כלכלית ומכונת כביסה ואולי אפילו אוטו אם יתמזל מזלך. האמנות הסינית, ביחד עם כל מקצוע אחר המצריך יצירתיות, מתקשה להמריא תחת גג הצנזורה המכאיב. תשאלו את גאו שינגג’יאן, זוכה פרס נובל לספרות, שזכה בפרס שנתיים לאחר שעזב את סין לצרפת(תשאלו את סין, והיא תגיד לכם שאף סיני לא זכה בפרס נובל – רק בגלל שגאו העז לחרוג מן הנרטיב ומספר חוויות שלו ממהפכת התרבות, זהו, הוא לא סיני).

אבל לפני שבועיים נחצה קו אדום חמור מאוד. המקרה הוא כל כך חמור ומעורר חמה, שזה ממש חוסר אחריות מצד התקשורת הבין לאומית להתעלם כמעט מאירוע כזה. אמן  בשם איי וייויי( 艾未未:ai weiwei, נהגה כמו eye-way-way) נעלם כשניסה לעלות על טיסה מבייג’ין להונג קונג, ככה, פוף. איי וייויי הוא האמן הסיני הכי מוכר ומצליח בעולם, הוא מודרני, הוא נועז והוא מאוד סיני במהותו. כשהוא גדל, הוא ראה את אביו, המשורר המוזכר למעלה איי צ’ינג, מנקה סמכטות במדבר גובי. כמו אביו, שעל כסא גלגלים הגיע לכיכר טיאנאנמן כדי להפגין עם הסטודנטים, גם הוא החליט להיות אמיץ ולשחק על הקו הדמיוני של הממשל בין אסור למותר. וכך, הוא צילם בחורה סינית נאה(אשתו לעתיד) חושפת תחתונים בטיאנאנמן, חושפת את מה שהממשלה מסתירה, רק חמש שנים אחרי הטבח שמה, ופרצופו של מאו מציץ מאחורי כתפה.

הוא חי 13 שנה בארה”ב וחזר לסין כאשר אביו חלה ב93. מאז הוא פעל מתוך סטודיו בפרבר של בייג’ין, משתעשע בצילום, כתיבה, אדריכלות, פיסול ווידאו. דוגמה מצויינת לעבודה סאטירית שלו היתה כשהוזמן להציג במוזיאון בגרמניה במקום תצוגה שעברה למוזיאון בסין. במקום להציג, הוא בחר להציב מצלמות עיקוב על התצוגה בסין, ולהציג אותן בגרמניה בשידור ישיר. הוא נעצר ותוחקר מספר פעמים על ידי המשטרה, ופעם אחת אף הוכה כמעט למוות ע”י שוטרים בסצ’ואן. הוא נכנס יותר לעובי הקורה, ולרשימה השחורה של סין, כאשר התעקש לנהל חקירה עצמאית על מחדלים וכיסויי תחת של הממשלה ברעידת האדמה בסצ’ואן ב2008. הוא טען שמניין ההרוגים היה גדול בהרבה מדיווחי הממשלה, שבתי ספר קרסו כמו מגדלי קלפים והרגו מאות תלמידים ששהו בפנים. הוא אסף אלפי שמות, ערך רשימות והכין סרט דוקומנטרי על האירוע,הוא פרסם בכל יום במשך שנה בטוויטר שלו את שמות התלמידים שנהרגו בסצ’ואן ונולדו באותו יום, מאות אלפים עקבו אחר הציוצים שלו.

מאז החלו המהפכות במזרח התיכון, סין לא שקטה. הממשל, כפי הנראה, בלחץ נוראי שהפגנה, אפילו קטנה ביותר, תתקיים בסין. ניסו, היו כמה חבר’ה שפרסמו באתרים שונים, להפגש במקומות שונים, אולי אפילו לצעוק משהו במחאה. הממשלה הגיבה בהיסטריה ושלחה המון שוטרים לנקודות המפגש המיועדות, עיתונאים זרים הוברחו בכוח מהמקום. ההפגנות השבועיות לא שרדו חודש. במקביל, נעצרו 49 פעילים, פעילים לשעבר, עורכי דין, ואקטיביסטים שונים. בשקט, באישון לילה, נאספו מבתיהם על ידי אנשי משטרה לבושים באזרחי. כל זה בחודש האחרון.

איי וייויי, כאמור, נקטף ב4 לאפריל מנמל התעופה בבייג’ין. במשך שבועיים לא נמסר דבר על גורלו. מעצרו נחשב יחודי, מכיוון שנחשב לכל כך מוכר – שהממשל הסיני לא יעז לגעת בו. אבל הוא העז, יש הטוענים שכדי להראות שאף אחד לא חסין.


בשנים האחרונות מזמינה ממשלת סין אמנים מכל העולם, גם מישראל, להציג בבייג’ין, במטרה להפוך אותה למרכז אמנות עולמי, כיאה לבירה של מעצמה חזקה.  מעט מאוד מחאה יוצאת משם. מאז ביורק שהעזה לומר על הבמה בבייג’ין “טיבט, טיבט”, אף מחאה משמעותית לא נרשמה בבייג’ין. מהופעתו של בוב דילן שמה בשבוע שעבר היו ציפיות, מכיוון שהופיע כבר לאחר מעצרו של איי, אבל הזמנים משתנים, ואפילו את times they are a’changing הוא לא שר.

המצב בסין, לטעמי, שונה מאוד מהמצב בישראל, אותה מחרימים כבר לא מעט אמנים. בעיקר בגלל העובדה שבסין האנשים משוללים מגישה למידע, ומהחופש להתבטא ולשמוע התבטאויות של אחרים. איפה המחרימים? איפה האמנים הנועזים שירימו כל צעקה על עוול גדול שנעשה לאמן ע”י ממשלתו שלו? מי יודע איפה איי עכשיו, שלפני שבוע הממשלה רק הודתה שהוא מוחזק אצלה, באישומים של “פשעים כלכליים(?!)”.

אז קודם כל, זו העצומה לשחרורו של איי.(אם האתר לא עובד, זה בגלל שהסינים לא רוצים שהוא יעבוד)

לסיום, קטע שחובר על ידי משתמש אנונימי והועלה לאתר הפורומים הסיני Sina(מתוך הבלוג של איוון אוסנוס) ולא הורד מיד, כנראה בגלל שהצנזורים הסינים לא הבינו על מה מדובר. אתם תבינו(תרגום חופשי שלי):

“כשאיש שמן אחד איבד את החירות שלו, זה בכלל לא קשור אלייך כי אתה רזה.

כשמשהו עם זקן איבד את החירות שלו,אתה תגיד: זה לא קשור אליי, בכלל אין לי זקן.

כשאדם שמוכר גרעינים איבד את החירות שלו,אתה תגיד: זה בכלל לא קשור אליי, אני לא מתעסק עם גרעינים

כשירדפו אחרי כולם, הרזים חסרי הזקן שלא מוכרים גרעינים, לא יהיה מי שידבר בשמך”

איי וייויי מציג במוזיאון טייט בלונדון את "זרעי חמניה"

Advertisements

4 comments

  1. […] כתבתי על כך שהתקשורת העולמית מתעלמת מכך, מאז הסיקור השתפר. המוזיאונים הגדולים במערב נרתמו למאבק, ארגנו עצומות. אמנים עצמאיים ארגנו הפגנות מול שגרירויות סין בעולם. האם זה באמת עבד? האם הממשל הסיני נכנע ללחצי המערב, אולי בפעם הראשונה? "אני בבית, אני בסדר. מצבי המשפטי, איך אומרים? אני משוחרר בערבות. אני לא יכול להתראיין, אבל אני בסדר", אמר איי וייויי לעיתונאים שחיכו בפתח דלתו בפרברי בייג'ין. […]

  2. היום ראיתי את הסרט – איי ויי ויי . איי ויי ויי הוא אמן מדהים .יצירתו גרעיני חמניה מדהימה . הייתי שמחה לבקר בתערוכה בלונדון למשש את הגרעינים המושלמים ואולי אף לבנות תל קטן של גרעינים אלו.גם שאר יצירותיו שהוראו בסרט מעניינות ביותר . היה נפלא לו מוזיאון ישראל היה מזמין אמן ענק זה להציג בין כתליו. בוודאי אשמח לראות סרט זה שנית.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s